15-16 listopada 2024, Warszawa
godziny 10-19, z krótkimi przerwami.
Chcesz zacząć efektywniej zarządzać własną energią? Odpowiedzią jest Metoda 8xO – autorski program opracowany przez jednego z największych autorytetów w dziedzinie leczenia i profilaktyki stresu, Wojciecha Eichelbergera.
O metodzie
8xO to osiem kompetencji zarządzania własną energią: oddech, obecność, oparcie w sobie, odreagowanie, odpoczywanie, odmawianie, odżywianie oraz opiekowanie się sobą. Poznaj je i dowiedz się, na czym polegają.
Oddech
Energia oddechu jest nam niezbędna do życia i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Świadomy oddech jest kluczem do panowania nad emocjami, nastrojem, gonitwą myśli, ale i odprężeniem i rozluźnieniem mięśni. Świadomy, czyli przeponowy – brzuszny. Jak go ćwiczyć? Odetchnij głęboko, aż wypełni się Twój brzuch, a następnie zrób długi i spokojny wydech przez ułożone w dziubek usta. Nic trudnego! A efekty będą widoczne już po kilku tygodniach ćwiczeń.
Obecność
Umiejętność bycia tu i teraz wcale nie jest prosta. Zewsząd atakują informacje i czarne wizje przyszłości, na które nasze ciało reaguje tak samo, jak na realne zagrożenie. Ta nieobecność doprowadza Cię do jeszcze większego stresu i wycieńczenia.
Zastanawiasz się, jak z tym walczyć? Powtarzaj sobie jedno zdanie, które pozwoli Ci powrócić do pełnej obecności:
Jestem tutaj, nigdzie się nie spieszę i to co teraz robię, to czego teraz doświadczam, jest najważniejsze.
Oparcie w sobie
Oparcie w sobie jest źródłem Twojej odwagi, energii, niezależności oraz równowagi i ma trzy składowe:
- świadomość ciała – poznaj swoje ciało, dowiedz się, jak się porusza, jak jest połączone z Twoim umysłem,
- świadomość oddechu – zacznij oddychać efektywnie, czyli przeponowo,
- poczucie ugruntowania – zagospodaruj swoje ciało w całości.
Odreagowanie
Na Twoje zmęczenie składają się dwa komponenty: zmęczenie prawdziwe i wtórne, które jest wynikiem braku odreagowania przed odpoczynkiem, czyli pozostawieniem w sobie fizjologicznych i emocjonalnych toksyn stresu. Jak można się ich pozbyć?
- Pierwszym krokiem jest zastosowanie zasady śluzy, czyli pozostawienie trudności w miejscu, które jest ich źródłem, czyli oddzielanie domu od pracy poprzez prysznic i zmianę ubrania.
- Drugi krok to wygospodarowanie dwa razy w tygodniu minimum godziny na angażującą formę ruchu: pływanie, bieganie, rower, tenis. Im bardziej się spocisz, tym więcej toksyn opuści Twoje ciało.
- Trzeci krok to śpiewanie i krzyczenie – wyraź swoje emocje, zdobądź się na pełną ekspresję.
Odpoczywanie
Zdawać by się mogło, że każdy potrafi odpoczywać. Ale czy tak naprawdę jest? Czy zdarza Ci się, że próbujesz się zrelaksować, a myśli o pracy, obowiązkach, niepowodzeniach nie mogą opuścić Twojej głowy?
Efektywne odpoczywanie uchroni Cię przed kłopotami z zasypianiem, zaburzeniami łaknienia, spadkiem potencji seksualnej i generalnym wypaleniem energetycznym. Jak więc odpoczywać, by odpocząć? Postępuj zgodnie z instrukcją:
- Co dwie godziny rób sobie przerwę w pracy trwającą 10 minut. Wykorzystaj ją na głębokie przeponowe oddechy.
- Zjedz spokojnie ciepły posiłek w środku dnia. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zjedz kęs czegoś pożywnego raz na 2 godziny.
- Nie spiesz się w łazience.
- Po pracy pójdź na półgodzinny spacer.
- Na czerwonym świetle weź głęboki oddech.
- Nie objadaj się na noc.
- Chodź spać przed północą.
- W czasie weekendów i świąt nie zmuszaj swojego organizmu do niczego.
- Raz na rok weź trzytygodniowy urlop i spędź go w jednym miejscu.
Odmawianie
W odmawianiu, jak i w każdej innej kompetencji chodzi tylko i wyłącznie o chronienie siebie, czyli nauczenie się nie przyjmowania dodatkowych obowiązków, zleceń, próśb, kiedy nie ma dla nich miejsca. Każdy ma swoją wytrzymałość – Ty też. Odmawianie to przede wszystkim zaprzestanie nadwyrężania siebie i działania ponad swoje możliwości.
Odżywianie
Jedzenie jest bardzo ważną częścią życia. Jemy codziennie. I tak samo ważne, jak to, co jemy, jest to, jak jemy. Jak więc jeść, by jeść efektywnie? Pamiętaj o tym, by:
- nie jeść później niż 3 godziny przed snem,
- zawsze zjeść śniadanie,
- nie najadać się do syta,
- nie jeść w pośpiechu.
Opiekowanie się sobą
Opiekowanie się sobą to przede wszystkim dawanie sobie wsparcia i miłości. Pamiętaj, że im więcej od siebie wymagasz, tym więcej potrzebujesz własnej miłości. W trudnych sytuacjach powtarzaj sobie: jestem tutaj, nigdzie się nie spieszę, stoję za Tobą, jestem po Twojej stronie, możesz na mnie polegać, możesz się o mnie oprzeć, z radością niosę Twój ciężar, należy Ci się oddech i odpoczynek.
Warsztaty 8xO
Jeżeli chcesz zdobyć lub poprawić osiem kompetencji zarządzania własną energią, ten warsztat jest właśnie dla Ciebie.